Svenska ADB Klubben

Hägn-SM 6-7 april

Jaktsäsongen lider mot sitt slut och för vissa av oss blev den ovanligt kort pga väderförhållande. Men klubbens arbete fortsätter med diverse arrangemang och till senvintern/våren är dags för hägn-SM (eller som vissa kallar det – SM i vildsvinshägn).

Hur gör man då för att delta? För att delta behöver man kvala in till själva finalen som kommer gå av stapeln den 6-7 april 2024 på Mamima Jakt.

Kvalet kommer genomföras på 4 olika platser runt om i Sverige, samtliga den 23 mars:

• Agusa – finns platser kvar!

• Almunge – finns platser kvar!

• Axtorp – FULLT!

• Älgsjön – Finns platser kvar!

Från kvalen kommer 1an och 2an från respektive kval gå direkt vidare till SM-finalen! Utöver dessa kommer även de 4 med högst poäng (ihop räknat från samtliga kval) att kvalificera sig för SM-finalen.

Utöver dessa hundar är också föregående års vinnare direktkvalad: Kosta Klövers Clint! Det innebär att det kommer totalt vara 13 st hundar som startar i finalen.

Samtliga kval och final kommer bedömas/följa enligt SKK’s regelverk: ”Anlagstest i vildsvinshägn”.

Om särskiljning vid lika poäng behöver tillämpas kommer det ske på följande bedömningspunkter:

1. Poäng på mod

2. Tid att finna vildsvinen

Anmälan till kvalen sker senast 8 mars 2024 och kostar 1000 kr. Instruktioner fås när anmälan är genomförd. Anmäla görs här: https://anmalan.adbklubben.se och välj ”Hägn SM 2024” och välj vilket hägn du vill starta på.

Vid frågor kontaktas Emil Hernström: emil@adbklubben.se

Ta chansen och delta i denna prestigefulla tävling och utöver äran vinna fina priser från våra sponsorer – allt från pejlar, skyddsvästar till hundfoder! Vem tror du kommer titulera sig som Sveriges bästa ADB på vildsvin?